Chortle Awards | Winners and nominees

Chortle Awards

Winners and nominees

Awards handed out by this very website, usually in February or March, celebrating the best comedy of the previous 12 months, with the emphasis on live comedy. Shortlists for most categories are drawn up by a panel of reviewers,then the winners decided by a public vote.

2017 nominees

Best newcomer
Jayde Adams, Tom Ward, Sophie Willan, Bilal Zafar
Best compere
Laura Lexx, Justin Moorhouse, David Morgan, Kiri Pritchard McLean
Breakthrough act
Joel Dommett, Scott Gibson, Tez Ilyas, Suzi Ruffell
Club comedian
Carl Donnelly, Carey Marx, Phil Nichol, Pierre Novellie
Variety and character award
Lolly Adefope, Spencer Jones, Nick Mohammed for Mr Swallow, Emma Sidi
Best show
David Baddiel: My Family Not The Sitcom, Bridget Christie: Because You Demanded It, Richard Gadd: Monkey See Monkey Do, Kieran Hodgson: Maestro, Stewart Lee: Content Provider
Best tour
Billy Connolly: High Horse, Mark Thomas: The Red Shed, Romesh Ranganathan: Irrational, Reeves & Mortimer: Poignant Moments
Best TV comedy
Alan Partridge's Scissored Isle, Fleabag, Mum, People Just Do Nothing
Best TV comedy entertainment
Alan Davies As Yet Untitled, Dave Gorman: Modern Life Is Goodish, Stewart Lee's Comedy Vehicle, Taskmaster
Best TV actor
Olivia Colman (Flowers and Fleabag), Leslie Manville (Mum), Diane Morgan (Motherland and Cunk On...), Phoebe Waller-Bridge (Fleabag)
Best TV comedian
Richard Ayoade, Greg Davies, Stewart Lee, Romesh Ranganathan, Katherine Ryan
Radio award
Alexei Sayle's Imaginary Sandwich Bar, Deborah Frances-White Rolls The Dice, Elis James and John Robins (Radio X), Mark Steel's In Town
Book award
The Actual One by Isy Suttie, Animal by Sara Pascoe, Nina Is Not OK by Shappi Khorsandi, Nomad by Alan Partridge, Internet Award
Adam Buxton Podcast, The Guilty Feminist podcast with Deborah Frances-White and Sofie Hagen, NextUp, The Parapod with Barry Dodds and Ian Boldsworth

2016

Best newcomer : Daisy Earl
Nominees: Jordan Brookes, Kae Kurd, Lolly Adefope, Michael Stranney aka Daniel Duffy

Best compere : Jarred Christmas
Nominees: David Morgan, Jarred Christmas, Kiri Pritchard-McLean

Breakthrough act : Joseph Morpurgo
Nominees: Al Porter, Daphne, Spencer Jones

Club comic : Zoe Lyons
Nominees: Adam Hess, Felicity Ward, Gary Little, Pierre Novellie

Music & variety award : Pippa Evans
Nominees: Comedians' Cinema Club, Spencer Jones, Weirdos

Character, improv or sketch act : The Showstoppers
Nominees: Daphne, Lolly Adefope, Massive Dad

Best show : Joe Lycett: That’s The Way A-ha, A-ha, Joe Lycett
Nominees: James Acaster: Represent, Joe Lycett, Joseph Morpurgo: Soothing Sounds for Baby, Mark Steel: Who Do I Think I Am?, Tom Parry: Yellow T-Shirt

Best tour : Katherine Ryan: Kathbum
Nominees: Bill Bailey: Limboland, Dara O Briain: Crowd Tickler, Kevin Bridges: A Whole Different Story

Internet Award : No Such Thing As A Fish
Nominees: The Beef and Dairy Network podcast, The Parapod with Ray Peacock and Barry Dodds, Turtle Canyon Comedy

Radio Award : Just A Minute
Nominees: News Quiz, Mark Steel's In Town, Simon Evans Goes To Market

TV Award, sponsored by Sue Terry Voices : Peter Kay’s Car Share
Nominees: Catastrophe, Inside No 9, Sky Arts' Christmas comedy shorts

Book and Publishing Award : Standard Issue
Nominees: Bridget Christie: A Book For Her, Limmy's Daft Wee Stories, Off The Mic, by Deborah Frances White and Marsha Shandur

Award for innovation : Joseph Morpurgo: Soothing Sounds for Baby
Nominees: Bryony Kimmings and Tim Grayburn for Fake It Til You Make It, Foxdog Studios Ltd, Richard Gadd for Waiting For Gaddot

Comedians’ comedian : Joseph Morpurgo

Event Of The Year : Peter Kay’s Phoenix Nights Live
Nominees: Dave Chappelle in Hammersmith Apollo, Mel Brooks in the West End, Tom Basden's Crocodile at the Manchester International Festival, Weird Al Yankovic at Hammersmith Apollo

Outstanding contribution to comedy : Vic Reeves and Bob Mortimer

Best venues: London: Soho Theatre; South: Komedia Brighton; North: Frog and Bucket; East and Midlands: Birmingham Glee; Wales and West: Komedia Bath; Scotland: Stand Edinburgh

Best club nights: London: 99 Club Soho; South: Bent Double, Brighton Komedia; North: XS Malarkey; East and Midlands: The Comedy Cow Milton Keynes; Wales and West: Buffalo Bar Cardiff; Scotland: Red Raw at Glasgow Stand

2015

Best newcomer: Gein’s Family Gift Shop
Nominees: Alex Edelman, Dane Baptiste, Phil Jerrod and Steen Raskopoulos

Breakthrough act: James Acaster
Nominees: Luisa Omielan, Nish Kumar and Phil Ellis

Club comic: Katherine Ryan
Nominees: Carl Donnelly, Jeff Innocent and Martin Mor

Best compere: John Robins
Nominees: Ed Gamble,Mark Olver, Nish Kumar and Zoe Lyons

Music and Variety award: Nick Helm
Nominees: Jess Robinson and Kirsty Newton for Jess Robinson: Mighty Voice, Margaret Thatcher: Queen Of Soho, and Nick Mohammed for Dracula! (Mr Swallow: The Musical).

Character, improv or sketch act: Marcel Lucont
Nominees: Funz And Gamez, Gein’s Family Gift Shop, and Steen Raskopoulos.

Best show: James Acaster: Recognise,
Nominees: Funz And Gamez, Kim Noble: You Are Not Alone, Luisa Omeilan: Am I Right Ladies? and Simon Amstell: To Be Free

Best tour: Bridget Christie: A Bic For Her/An Ungrateful Woman double bill
Nominees: Dawn French: 30 Million Minutes; Mark Thomas:Cuckooed and Katherine Ryan: Glam Role Model

Internet Award: QI’s No Such Thing As A Fish
Nominees: Comedian’s Comedian with Stuart Goldsmith, Richard Herring’s Leicester Square Theatre Podcast, and The Political Party with Matt Forde

Radio Award: Bridget Christie Minds The Gap
Nominees: Elis James & John Robins on XFM; Susan Calman is Convicted and Tom Wrigglesworth: Utterly At Odds With The Universe

TV Award, sponsored by Sue Terry Voices: Inside No 9
Nominees: Harry & Paul’s Story Of The Twos, Toast Of London and Uncle

Award For Innovation: Alex Horne for Monsieur Butterfly
Nominees: Funz And Gamez; Kim Noble for You’re Not Alone.

Best DVD: Stewart Lee’s Comedy Vehicle Series 3
Nominees: Harry Hill for Sausage Time; Monty Python Live (Mostly): One Down Five To Go; and The Trip to Italy.

Book Award: Ayoade on Ayoade
Nominees: Hopeful by Omid Djalili, My Prefect Cousin: A Biography of Paul Hamilton by Kevin Eldon and Francesca Martinez: What The **** Is Normal.

Venue Awards: Best large club:99 Club Leicester Square; Best small club: Angel Comedy Club; Best club night: Bent Double, Brighton

Event of the year: The Monty Python reunion gigs at the O2 Arena

Regional venue winners

LONDON
Best large club or venue: 99 Club Leicester Square

Best small club: Angel Comedy Club

Best club night: Joke Thieves, Kings Head, Crouch End

THE NORTH
Best large club or venue: Blyth Punch Drunk

Best small club: Manchester XS Malarkey

Best club night: Beat The Frog, Frog & Bucket, Manchester

THE SOUTH
Best large club or venue: Brighton Komedia

Best small club: Redhill Comedy Cottage

Best club night: Bent Double, Brighton

MIDLANDS & THE EAST
Best large club or venue: Birmingham Glee

Best small club: Comedy Cow, Milton Keynes

Best club night: Comedy Carousel at the Birmingham Glee Club

WALES & WEST
Best large club or venue: Bath Komedia

Best small club: Cardiff Buffalo Bar

Best club night: There were insufficient votes to declare a winner in this category

SCOTLAND
Best large club or venue: Edinburgh Stand

Best small club: Dead Sheep, Glasgow

Best club night: Red Raw, Glasgow Stand

2014

Best newcomer: Sofie Hagen

Also nominated: Jonny Pelham, Pierre Novellie, Tim Renkow

Best Compere: Ed Gamble

Also nominated: Barry Ferns, Joe Henan, Ray Peacock

Breakthrough act, sponsored by Time Out: Sara Pascoe

Also nominated: John Kearns, Katherine Ryan, Romesh Ranganathan

Club comic: Paul Sinha

Also nominated: Ed Gamble, Elis James, Felicity Ward

Character, improv or sketch act: Austentatious

Also nominated: Brian Gittins, John Kearns, Marcel Lucont

Music and variety award: The Horne Section

Also nominated: Bo Burnham, The Noise Next Door, Rachel Parris

Internet Award: Richard Herring’s Leicester Square Theatre Podcast

Also nominated: Alex Horne Breaks The News, Stuart Goldsmith for The Comedians’ Comedian podcast, Netflix

Best DVD: Simon Amstell: Live At The BBC

Also nominated: The Alternative Comedy Experience, Bo Burnham: What, Russell Brand: Messiah Complex

Best show: Bridget Christie: A Bic For Her

Also nominated: John Kearns: Sight Gags For Perverts, Louis CK, Mark Thomas: 100 Acts Of Minor Dissent

Industry Award: Chris Evans from Go Faster Stripe

Best tour: Micky Flanagan: Back In The Game

Also nominated: Barry Humphries: Dame Edna’s Farewell Tour; Bo Burnham: What; Harry Hill: Sausage Time

Radio Award: Bridget Christie Minds The Gap

Also nominated: Mark Thomas: Bravo Figaro; Mark Steel's In Town; Andrew Maxwell's Public Enemies

TV Award: Fresh Meat

Also nominated: The Alternative Comedy Experience, Badults, Toast Of London

Venue awards
Scotland: Edinburgh Stand
The North: XS Malarkey, Manchester
Wales and the West: Cardiff Glee Club
Midlands and the East: Birmingham Glee Club
The South: Brighton Komedia
London large venue: Soho Theatre
London club: 99 Club Leicester Square

2013

Best Newcomer: Lucy Beaumont
Nominees: Adam Hess, Sunil Patel, Tommy Rowson

Student Comedy Award: Rio Bauer
Runners-up Nathan Willcock and Adam Todd. Finalists:
Conor Neville, Tim Renkow, Evelyn Mok, Matilda Wnek and Richard Perry.

Breakthrough Act: Doctor Brown
Nominees: Pat Cahill, Daniel Simonsen, David Trent

Club Comic: Tony Law
Nominees: Susan Calman, Phil Nichol, Paul Sinha

Best Compere: Susan Calman.
Nominees: Jarred Christmas, Joe Lycett, Jonathan Mayor

Character or Sketch Act: Pappy's
Nominees: Doctor Brown, Brian Gittins, Marcel Lucont

Music: And Variety Award: The Boy With Tape On His Face
Nominees: The Horne Section, Loretta Maine, The Rubberbandits

Best Show: Tony Law: Maximum Nonsense
Nominees: Susan Calman: This Lady's Not For Turning, Jim Jefferies: Fully Functionall, Pappy's: Last Show Ever

Best Tour: Stewart Lee: Carpet Remnant World
Nominees: Boy With Tape On His Face: More Tape, Greg Davies: The Back Of My Mum's Head, Mark Thomas: Bravo Figaro

Best DVD: Fist Of Fun. Series 2
Nominees: Louis CK: Live At The Beacon, Stewart Lee: Carpet Remnant World

TV Award: The Thick Of It.
Nominees: Alan Partridge: the Sky Atlantic specials, Fresh Meat, Peep Show

Radio Award: John Finnemore's Souvenir Programme
Nominees: Irish Micks And Legends, The Horne Section, The News Quiz

Internet Award: Richard Herring's Leicester Square Theatre Podcast
Nominees: Pappy's Flatshare Slamdown, Peacock & Gamble's Edinburgh podcast, Stuart Goldsmith: The Comedians' Comedian Podcast

Award For Innovation: Louis CK for cutting out the middle man
Nominees: Alternative Comedy Memorial Society, Weirdo's comedy club

Lifetime Acheivement: Galton & Simpson (Hancock's Half Hour, Steptoe & Son)

Off-Stage Contribution: Tommy Sheppard, The Stand

Venues: The Comedy Store (London), The 99 Club (London), Komedia (Brighton), Glee (Birmingham), Komedia (Bath), XS Malarkey (Manchester) and The Pleasance (Scotland) were awarded.

2012

Best newcomer: Patrick Cahill
Nominees: Mark Cooper-Jones, Mark Stephenson, Matt Rees

Breakthrough act: Tony Law
Nominees: Adam Riches, Humphrey Ker, Sam Simmons

Student award: Kwame Asante; runner-up Johnny Pelham
Finalists:
Adam Mitchell, Dalia Malek, David Elms, Hari Sriskanth,Sebastian Bloomfield as Johnny F Monotone, Pierre Novellie

Club comic: Alun Cochrane
Nominees: Adam Bloom, Dana Alexander, Hal Cruttenden, Michael Fabbri

Compere: Susan Calman
Nominees: Jimmy McGhie, Ray Peacock, Toby Hadoke

Character or sketch act: Idiots of Ants
Nominees: Adam Riches, Beta Males, Humphrey Ker

Variety amd music award: The Rubberbandits
Nominees: Kunt & The Gang, La Soiree, New Art Club

Best show: Tim Key: Masterslut
Nominees: Bring Me The Head Of Adam Riches, Doug Stanhope, Sam Simmons: Meanwhile

Best tour: Dylan Moran: Yeah, Yeah
Nominees: Dave Gorman's Powerpoint Presentation, Jerry Seinfeld European tour, Mark Thomas: Walking The Wall, Stephen Merchant: Hello Ladies

TV award: Charlie Brooker
Nominees: Fresh Meat, Sorry I've Got No Head, Stewart Lee's Comedy Vehicle

Radio award: Infinite Monkey Cage
Nominees: Danny Baker, John Finnemore's Souvenir Programme, Party

Internet award: Richard Herring
Nominees: Business Mouse, Do The Right Thing podcast, Fast Show (Fosters revival)


Best stand-up DVD: Stewart Lee's Comedy Vehicle Series 2
Nominees: Dylan Moran: Yeah, Yeah, Greg Davies: Firing Cheeseballs At A Dog, Tim Minchin And The Heritage Orchestra Live At The Albert Hall

Venue awards: Comedy Store (London, purpose-built); 99 Club Leicester Square (London club); Komedia Brighton (The South); Komedia Bath (Wales and the West); Glee Birmingham (Midlands and the East); XS Malarkey (The North); The Pleasance (Scotland)

Award For Innovation: Simon Munnery for La Concepta
Nominees: Sanderson Jones for comedysale.com, Set List, The Wrestling

Offstage contribution: Mick Perrin

Outstanding contribution to comedy: John Lloyd

2011

Best newcomer: Diane Spencer
Nominees: Henry Ginsberg, Iain Stirling, Tim Shishodia

Breakthrough act: The Boy With Tape On His Face
Nominees: Josh Widdicombe, Nick Helm, Stuart Goldsmith

Best headliner: Milton Jones
Nominees: Andrew Lawrence, Craig Campbell, Tom Stade

Best compere: Stephen Grant
Nominees: Jason Cook, Seann Walsh, Susan Calman

Character or sketch act: Late Night Gimp Fight
Nominees: Adam Riches, Jonny Sweet, Tom Binns as Ian D Montford

Music: or variety act: Tim Minchin
Nominees: The Boy With Tape On His Face, Raymond & Mr Timpkins Revue, Showstopper! The Improvised Musical

Best show: Kevin Eldon Is Titting About
Nominees: Bo Burnham: Words, Words, Words, Des Bishop: My Dad Was Nearly James Bond, Greg Davies: Firing Cheeseballs At A Dog, Russell Kane: Smokescreens and Castles

Best tour: Tim Minchin and His Orchestra
Nominees: Bill Bailey: Dandelion Mind, Dara O Briain, Lee Mack

Best DVD: Stewart Lee: If You Prefer A Milder Comedian Please Ask For One
Nominees: Bill Bailey: Dandelion Mind, Simon Amstell: Do Nothing, Tim Minchin: Ready For This

TV and radio award: Michael McIntyre's Comedy Roadshow
Nominees: Getting On, News Quiz, The Trip

Internet award: Richard Herring: As It Occurs To Me podcast
Nominees: Alan Partridge: Mid Morning Matters, Gary Delaney's Twitter feed, The Peacock & Gamble Podcast

Offstage contribution: Karen Koren of the Gilded Balloon

Award For Innovation: Invisible Dot

Venue awards: :

Best purpose-built venue in London: Comedy Store

Best London Club: 99 Club Leicester Square

Best venue in the South: Brighton Komedia

Best venue in the Midlands and East: Birmingham Glee Club

Best venue in Wales and the West: Cardiff Glee Club

Best venue in the North: Manchester Comedy Store

Best venue in Scotland: The Stand Edinburgh

Judges' Award: Chris Sievey for Frank Sidebottom

Outstanding Contribution To Comedy: Victoria Wood

Student Comedy Award: Adam Hess

2010

Best newcomer, sponsored by Impressive PR: Joe Lycett
Nominees: Ivo Graham, Naz Osmanaglu, Gareth Richards

Breakthrough act, sponsored by [PIAS]: Kevin Bridges
Nominees: Angelos Epithamou, Pete Johansson, Seann Walsh

Best headliner: Sarah Millican:
Nominees: Milton Jones, Andrew Lawrence, Phil Nichol

Best compere: Jarred Christmas
Nominees: Dan Atkinson, Jason Cook, Stephen Grant Sketch or

Characteract: Idiots Of Ants
Nominees: Angelos Epithemiou, Colin Hoult, Pajama Men

Music: or variety act: Tim Minchin
Nominees: Wilson Dixon, Frisky & Mannish, Hans Teeuwen

Offstage contribution: Nica Burns

Venue awards: Scotland - Edinburgh Stand; The North - XS Malarkey; Midlands and the East - Glee Birmingham; Wales and the West - Komedia Bath; The South - Upstairs At The Three And Ten; London large - Tabernacle; London small - Knock 2 Bag at Bar FM

Best show: Tom Wrigglesworth's Open Return Letter To Richard Branson
Nominees: The Hotel, Kim Noble Will Die, Louis CK, Pajama Men: Last Stand To Reason

Award For Innovation: Kim Noble

Best tour: Michael McIntyre
Nominees: Simon Amstell: Do Nothing, Russell Brand: Scandalous, Dylan Moran: What It Is

TV and radio award : Michael McIntyre's Comedy Roadshow
Nominees: The News Quiz, Russell Howard's Good News, Stewart Lee's Comedy Vehicle

Best DVD: Rhod Gilbert's Award-Winning Mince Pie
Nominees: Ed Byrne: Different Class, Louis CK: Chewed Up, Dylan Moran: What It Is

Outstanding Contribution to comedy: Amando Iannucci

2009

PIAS Comedy Award for Best newcomer: Seann Walsh
Nominees: Mike Wozniak, Pippa Evans, Daniel Simonsen

Breakthrough act: Sarah Millican
Nominees: Andrew O'Neill, Bridget Christie, Carl Donnelly

Award For Innovation: Robin Ince for Nine Lessons and Carols for Godless People

Sketch, variety or character act: Tim Minchin
Nominees: Count Arthur Strong, Pippa Evans, Wilson Dixon Award for artistic integrity: John Hegley

Best off-stage contribution: Michael Legge for his blog

Student Comedy Award: Joe Lycett

FremantleMedia Enterprises award for Best headliner: Rhod Gilbert
Nominees: Andrew Maxwell, Paul Sinha, Milton Jones

Best compere: Rufus Hound
Nominees: Dan Nightingale, Alun Cochrane, Stephen Grant

Best full show: Tim Minchin: Ready For This
Nominees: Rhod Gilbert And The Award-Winning Mince Pie, Richard Herring: The Headmaster's Son, David O'Doherty: Let's Comedy

Best theatre show: Russell Howard: Dingledodies
Nominees: Dylan Moran: This Is It, Dara O Briain, Frankie Boyle

Best use of stand-up on TV or radio: Live At The Apollo
Nominees: Mark Watson Makes The World Substantially Better, 4 Stands Up, Another Case Of Milton Jones

Best DVD: Dara O Briain Talks Funny
Nominees: Stewart Lee: 41st

Best Stand-up, Tim Minchin: So Fucking Rock, Frank Skinner Stand-Up

Outstanding contribution to comedy: The Just A Minute team

Venue awards: Scotland: Stand, Edinburgh The North: XS Malarkey, Manchester Midlands and The East: Glee, Birmingham Wales and The West: Glee, Cardiff The South: Komedia, Brighton London large venue: Soho Theatre London small venue: Porthole Comedy Club, Kilburn

2008

Best newcomer: Holly Walsh
Nominees: Nat Luurtsema, Greg McHugh, Jack Whitehall

Breakthrough act: Jon Richardson
Nominees: Tom Basden, Lloyd Langford, Terry Saunders

Best compere: Stephen Grant
Nominees: Stephen K Amos, Jarred Christmas, Greg Davies

Best headliner: Michael McIntyre
Nominees: Rhod Gilbert, Jim Jeffries, Glenn Wool

Sketch, variety or character act: Pappy's Fun Club
Nominees: Fat Tongue, Lee Fenwick as Mick Sergeant, Ugly Kid

Best full show: Stewart Lee: 41st Best Stand-Up
Nominees: Tom Basden Won't Say Anything, Psister Psycho, Terry Saunders: Missed Connection

Award For Innovation: Laughter In Odd Places
Nominees: Arthur Smith for ArthurArt, Gently Progressive Behemoth (Edinburgh show), We Need Answers (Edinburgh show)

Best theatre tour: Dara O Briain
Nominees: Alan Carr: Tooth Fairy, Al Murray at the London Palladium, Frank Skinner

Offstage contribution: Toby Hadoke of XS Malarkey, Manchester Award for artistic integrity: Hans Teeuwen

Outstanding contribution to comedy: The I’m Sorry I Haven’t A Clue team VENUES: London (large): Comedy Store London (small) : Falling Down With Laughter South: Komedia Midlands/East: Derby Funhouse Wales and the West: Cardiff Glee North: Manchester XS Malarkey Scotland: Edinburgh Stand

2007

Best newcomer: Carl Donnelly
Nominees: Arnab Chanda, Ginger and Black, Pappy’s Fun Club

Best Breakthrough act: Josie Long
Nominees: Greg Davies, Paul Sinha, Shappi Khorsandi

Best compere: Robin Ince
Nominees: Jarred Christmas, Mark Watson, Stephen K Amos

Best headliner: Jason Byrne
Nominees: Michael McIntrye, Phil Nichol, Reginald D Hunter

Best sketch, variety or character act: We Are Klang (Greg Davies, Steve Hall, Marek Larwood)
Nominees: Count Arthur Strong, Jeremy Lion, Joanna Neary

Best full-length solo show: Mighty Boosh tour
Nominees: Doug Stanhope, Mark Thomas: As Used On The Famous Nelson Mandela, We Are Klang: Klang Bang

Award For Innovation: Free Fringe
Nominees: James Campbell’s Comedy 4 Kids, Maxwell’s Full Mooners, Tim FitzHigham

Best Off-Stage Contribution: Free Fringe
Nominees: BAC (Battersea Arts Centre); Brett Vincent, Alex Rochford and Paul Byrne for Maxwell’s Full Mooners; Toby Hadoke (XS Malarkey, Manchester)

Outstanding Contribution to Comedy: Linda Smith

Student Comedian Of The Year: Tom Deacon

Venue awards: Scotland: The Stand, Edinburgh The North: Long Live Comedy, Newcastle Midlands and East: Spa-Tickes, Leamington Spa Wales and the West: Glee Club, Cardiff South: Comedy At The Cottage Redhill London small: The Funny Side Of Covent Garden London large: The Comedy Store

2006

Best newcomer: James Branch
Nominees: Lee Bannard, Sarah Millican

Best Breakthrough act: Jason Manford
Nominees: Hal Cruttenden, Josie Long

Best compere: Russell Howard
Nominees: Alfie Joey, Andrew Maxwell

Best headliner: Daniel Kitson
Nominees: Alan Carr, Stewart Lee

Best sketch, variety or character act: Justin Edwards as Jeremy Lion
Nominees: Tim Minchin, We Are Klang (Greg Davies, Steve Hall, Marek Larwood)

Best full-length solo show: Daniel Kitson’s Edinburgh stand-up show
Nominees: Stewart Lee: 90s Comedian, Tim Minchin: Dark Side

Award For Innovation: Robin Ince's Book Club

Best Off-Stage Contribution: Malcolm Hay, comedy editor of Time Out

Outstanding Contribution to Comedy: Stewart Lee

People's choice: Daniel Kitson Comics' Comic: Daniel Kitson

Venue awards: Scotland: The Pleasance The North: Funny Magnet, Middlesbrough Midlands and East: The Funhouse, Derby Wales and the West: Glee Club, Cardiff South: Komedia, Brighton London small: Outside The Box, Kingston London large: The Comedy Store

2005

Best newcomer: Josie Long
Nominees: Russell Kane, Isy Suttie

Best compere: Daniel Kitson
Nominees: Alun Cochrane, Adam Hills

Breakthrough act: Rhod Gilbert
Nominees: Alun Cochrane, Mark Watson

Best headliner: Will Smith
Nominees: Chris Addison, Andrew Maxwell

People's choice: Daniel Kitson Comics' Comic: Andrew Maxwell

Best sketch, variety or character act: Flight Of The Conchords
Nominees: Jeremy Lion, Trachtenburg Family Slideshow Players

Award For Innovation: Published: 10 Jan 2014

What do you think?

We see you are using AdBlocker software. Chortle relies on advertisers to fund this website so it’s free for you, so we would ask that you disable it for this site. Our ads are non-intrusive and relevant. Help keep Chortle viable.